Ismét előveszem az okoskodó énem és írok egy tájékoztató, racionális tényszerű "esszét" a tyúktetű kontra tyúkok,- tyúkól kölcsönhatásának vonatkozásában. Kérek mindenkit akit nem érdekel, vagy már a nevem láttán hidegrázás kapja el, ne olvassa végig! Aki pedig végig olvassa, tekintse teljes mértékben segítő szándéknak. Egyben bízom benne tudok is segíteni valamelyest.
TYÚKTETŰ: Kezdhetném azzal, hogy a tyúktetű egy kis rohadék dög. De nem tudom ezt megtenni. Ugyanis valójában a természet egyik csodája, igazi életművész. Az ember tanulhatna tőle. Az már a Mi pechünk, hogy pont a tyúkokon élősködik. Tulajdonképpen szinte lehetetlen kiirtani, ha már egyszer megjelent a baromfik közelében. Leginkább akkor tudjuk kiküszöbölni jelenlétét, ha megelőzzük azt. Még pedig úgy, hogy egyáltalán nem építünk,- készítü
... Tovább »
ojássárgája - Színez, nem színez? Mitől színez, mitől nem színez?
Ismét egy rendszeresen visszatérő örökzöld téma.
Mely amint terítékre kerül, bizony vihart is kavar.
Mert léteznek érdekek és ellenérdekek. Létezik racionalitás és jelen van a "parasztvakítás" is a témát illetően.
Most a racionális oldaláról közelítem meg. Háztáji baromfitartásban (ahol vagy nincsenek, vagy viszonylagosan vannak ideális körülmények, vagy ritkább esetben tényleg majdnem ideálisak az adott életkörülmények) élő tyúkok tojásának a sárgájáról igyekszem valós adatokat publikálni, ill. tévhiteket eloszlatni.
Multi áruház láncok, bolthálózatok polcain található tojásokról ebben a posztban nem esik szó. Arról majd külön ejtek néhány mondatot egy másik írásban.
Tehát kizárólag a háztájiban tartott tyúkok tojásának a sárgájáról fogok regélni! Nem áll szándékomban semmilyen összehasonlítást foganatosítani az iparilag előállított (multi polcos) tojással, nem is les
... Tovább »
Újfent aktuális témát veszek elő.
Vedlési,- pihenési időszak közepén vagyunk.
Háztáji tartásban élő baromfik éves tojásrakási szünetéről és a természetes vedlésről nyújtok információkat. Természetes vedlésen nagy hangsúly van.
Tojásrakás, mint olyan rendkívüli módon megviseli a tyúk szervezetét. Hatalmas energia felvétellel és ugyanakkora energia leadással jár. Tulajdonképpen, ha úgy tetszik minden egyes alkalommal "szülnek egy gyereket". Ezt ne vegyétek szó szerint, érzékeltetni szeretném a súlyát a tojásrakásnak.
Minden egyes tyúknak saját tojási ciklusa van, minden egyes tyúknak önálló "programja" van erre vonatkozóan. Mely sok mindentől függ. Vannak tojó fajták, vannak célhibridek, vannak díszbaromfik. és még sorolhatnám. Ám egyértelműen mindegyik változatra igaz, a szezonban produkált intenzív (ez fajtánként, hibridenként, egyedenként mást és mást jelent) tojásrakásuk és az év folyamán összességében produkált tojásrakásuk nagyon amo
... Tovább »
Örök téma ez - mint a szerelem - baromfis berkekben.
Napjainkban az egyik leginkább alkalmas dolog a "parasztvakításra".
Eredendő valóság megértéséhez vissza kell utazni az időben. Abba a bizonyos "békebeli régi szép időkbe". Mondjuk úgy 300 évvel.
Eleink idejében lassúbb, sokkal lassúbb volt az élet. A maga nemében talán jobb is. Akkor létkérdés volt (még sokszor városokban is) az önellátás. Melynek szerves részét képezte a haszonállatok, így a baromfik is. Mindenféle baromfi. Tyúktól a libán és birkán át a patás állatokig. Ám az igazi genetika már akkor is a falvakban leledzett, de főleg a tanyákon. Ahol a szó legszorosabb értelmében minden adott volt ahhoz, hogy az a tyúk teljesen természetes életközegében éljen. Ott, amire az Öregösten megalkotta.
Akkoriban már jelen volt meseszép hazánkban a magyarok egyik legnagyobb természeti és gazdasági kincse,
... Tovább »
Alábbi idézet az egyik legnagyobb Németországban(!!!!!) működő szakirányú egyetem tanszékvezető professzorától származik:
- " Az egyik legnagyobb butaság és hiba, amit a baromfitenyésztésben elkövethetünk, a vég nélküli szín és küllem tenyésztés. Ez az eszetlen őrület nem más, mint tudatos genetika rombolás. De mégis ezt tesszük. Egyetemeken oktatjuk, szakember generációk sokasága kerül ki onnan abban a tudatban, hogy amit megtanítottak neki e témában, az helyes és követendő. De mégis ezt oktatjuk. Tudják miért? Mert a baromfitenyésztés, mint olyan, a 21. századra totális üzletté fejlődött. Egészen komoly érdekek húzódnak meg mögötte, melyek mögött pedig óriási pénzek vannak. Tetszik, vagy sem, a pénz diktál. Évtizedek óta baromfitenyésztő szakemberek sokasága került ki tőlünk úgy, hogy tulajdonképpen becsaptuk őket. Ők pedig jóhiszeműen becsaptak másokat. Jogosan merülhet fel a kérdés, de hát a tudomány tudja bizonyítani a helyességét, a
... Tovább »
Ha már egyszer felütötte a fejét, akkor igen nehéz tenni ellenne hatékonyan. Ugyanis nem gyógyítható.
Himlő ellen óriási jelentősége van a prevenciónak.
Amennyiben bárki vakcinázza az állományát, érdemes himlő elleni vakcinát is adni nekik. Mert a himlő ezzel megelőzhető. Melynek igen komoly jelentősége van annak ismeretében, hogy létezik a baromfihimlőnek olyan válfaja is, melynél nincsenek külső tünetek. Gyakorlatilag semmilyen tünete sincs sok esetben. Egyszer csak elkezdenek quázi tömegesen hullani a csirkék, vagy felnőtt állatok egyik óráról a másikra.
Amikor a himlő megjelenik az állományban, azaz a jelei, akkor már sajnos késő, nem sok mindent tudunk tenni. Ugyanis hiába gondoljuk azt, hogy csak 1-2 tyúkunk kapta el, mert csak rajtuk látszik. Akkor már mindegyik baromfink fertőzött és garantáltan mindegyik át fog esni a betegségen. És akkor szerencsénk
... Tovább »